📊 Laporan Data · 14 Oktober 2026

Laporan Prasekolah Malaysia 2026

Berapa banyak tadika dan taska berdaftar di setiap negeri, berapa ramai kanak-kanak yang mendapat tempat di prasekolah kerajaan, dan berapa yuran sebenar — daripada direktori CariSchool.

11,191
tadika & taska berdaftar dalam direktori
1 daripada 3
kanak-kanak 4–6 tahun yang muat di prasekolah kerajaan (anggaran)
RM500
yuran bulanan median tadika swasta yang menyenaraikan yuran
1 daripada 40
sekolah yang menyiarkan yuran mereka

📌 Penemuan Utama

  1. 11,191 prasekolah berdaftar tersenarai dalam direktori CariSchool: 7,706 tadika swasta berdaftar KPM, 3,225 taska berdaftar JKM dan 260 tadika antarabangsa.
  2. Selangor sahaja ada 26% daripada semua prasekolah (2,928), diikuti Johor (1,955, 17%). Bersama, dua negeri ini menempatkan 43% daripada semua senarai.
  3. Prasekolah kerajaan hanya muat kira-kira 1 daripada 3 kanak-kanak berumur 4 hingga 6 tahun: 455,446 murid dalam 22,808 kelas KPM, KEMAS dan Perpaduan, berbanding sekitar 1.32 juta kelahiran pada 2021 hingga 2023.
  4. Di Pantai Timur, hampir separuh prasekolah ialah taska. Taska JKM membentuk 47% senarai di Terengganu dan 44% di Kelantan, berbanding 21% di Johor dan 17% di Sarawak.
  5. Yuran jarang didedahkan. Hanya kira-kira 1 daripada 40 sekolah (282 sekolah) menyenaraikan yuran bulanan. Bagi yang menyenaraikan, median ialah RM500 untuk tadika swasta dan taska, dan RM1,436 untuk tadika antarabangsa.

🗺️ Prasekolah Mengikut Negeri

NegeriJumlahTadika (KPM)Taska (JKM)Antarabangsa% taska
Selangor2,9281,84197511233%
Johor1,9551,5114123221%
Kuala Lumpur7634862304730%
Perak654487158924%
Kedah653519130420%
Pulau Pinang6434791501423%
Sabah582377199634%
Sarawak5764661001017%
Negeri Sembilan532373151828%
Melaka505374124725%
Pahang464282178438%
Kelantan442244195344%
Terengganu286151133247%
Putrajaya1156647241%
Perlis623725040%
Labuan311318058%
Malaysia11,1917,7063,22526029%

Untuk bilangan taska dan tadika swasta bagi setiap 1,000 kanak-kanak di setiap negeri, lihat Laporan Ketersediaan Taska & Tadika Swasta 2026.

Sumber: direktori CariSchool, senarai aktif pada 14 Oktober 2026, disusun daripada rekod KPM dan JKM. Kuala Lumpur termasuk rekod yang ditanda "WP Kuala Lumpur". Seorang pengendali yang memegang kedua-dua lesen (dwi-lesen) boleh muncul sekali sebagai tadika dan sekali sebagai taska.

🏙️ 10 Bandar Dengan Prasekolah Terbanyak

#BandarNegeriPrasekolah
1Johor BahruJohor630
2Kuala LumpurKuala Lumpur566
3Shah AlamSelangor462
4SerembanNegeri Sembilan276
5Petaling JayaSelangor269
6MelakaMelaka266
7KlangSelangor247
8KajangSelangor208
9IpohPerak206
10Kota BharuKelantan205

Mengikut bandar pendaftaran (KPM/JKM) dalam direktori CariSchool, 14 Oktober 2026.

🎒 Jurang Tempat Prasekolah Kerajaan

Menurut jawapan bertulis Kementerian Pendidikan di Parlimen (dilaporkan 7 Julai 2026), terdapat 22,808 kelas prasekolah kerajaan di bawah KPM, KEMAS dan Jabatan Perpaduan dengan 455,446 murid berumur empat hingga enam tahun. KPM sendiri mengendalikan 10,491 kelas dengan 217,026 murid (sehingga 31 Mei 2026).

Kanak-kanak yang berumur empat hingga enam tahun pada 2027 lahir pada 2021 hingga 2023. Jabatan Perangkaan Malaysia merekodkan 439,744 kelahiran hidup pada 2021, 423,124 pada 2022 dan 455,761 pada 2023, iaitu kira-kira 1.32 juta kanak-kanak.

Secara kasar, prasekolah kerajaan menampung sekitar 35%, atau kira-kira 1 daripada 3, kanak-kanak dalam lingkungan umur ini. Jika anggaran penduduk DOSM bagi umur 4 hingga 6 tahun (kira-kira 1.5 juta, seperti dalam laporan ketersediaan kami) digunakan, bahagiannya lebih rendah, sekitar 30%. Selebihnya bergantung kepada tadika dan taska swasta, atau belum ke prasekolah. Kedua-duanya anggaran CariSchool.

Panduan untuk ibu bapa yang tidak mendapat tempat: Rayuan & Permohonan Prasekolah KPM 2027.

💰 Yuran Yang Disenaraikan Oleh Sekolah

Daripada 11,191 sekolah, hanya 282 menyenaraikan yuran bulanan sekurang-kurangnya RM150 dalam CariSchool, sama ada oleh sekolah sendiri atau daripada laman rasmi mereka:

JenisSeparuh tengahMedianBil. sekolah
Tadika swasta (KPM)RM435 – RM500RM500143
Taska (JKM)RM400 – RM700RM50053
Tadika antarabangsaRM1,063 – RM1,902RM1,43686

Yuran di bawah RM150 sebulan tidak dikira (biasanya yuran pendaftaran atau kesilapan data). Ramai sekolah yang menyenaraikan yuran ialah cawangan rangkaian yang sama, jadi median condong ke arah yuran rangkaian itu. Pecahan mengikut negeri ada dalam Panduan Yuran Tadika & Taska.

🔎 Kaedah & Batasan

📰 Untuk wartawan & penulis blog: anda dialu-alukan memetik angka dalam laporan ini. Sila nyatakan sumber dan pautkan ke halaman ini: Sumber: CariSchool, Laporan Prasekolah Malaysia 2026 (data 14 Oktober 2026), carischools.com/laporan-prasekolah-malaysia-2026.html

Untuk data tambahan mengikut negeri atau bandar, hubungi kami melalui Messenger.

🔍 Cari Tadika & Taska Berdaftar Berhampiran Anda

Lebih 11,000 tadika dan taska berdaftar KPM dan JKM — percuma untuk ibu bapa.

Mula Cari →

Sumber: direktori CariSchool (14 Oktober 2026); Kementerian Pendidikan Malaysia, jawapan bertulis Parlimen (Kosmo, 7 Julai 2026); Jabatan Perangkaan Malaysia, laporan Perangkaan Penting (kelahiran hidup 2021–2023). Lihat juga Statistik Prasekolah untuk angka terkini.