CariSchool
🔍 Guna Filter 📍 Cari Berdekatan 📊 Statistik 📚 Panduan 👪 Untuk Ibu Bapa 🏢 Untuk Pemilik & Pengusaha 👶 Perkembangan Anak Anda
🏫 Untuk Sekolah 💼 Jawatan Kosong ⭐ Ulasan Laman

📊 Statistik Prasekolah Malaysia

Jumlah tadika & taska berdaftar mengikut negeri di seluruh Malaysia, disusun daripada senarai rasmi KPM & JKM.

📍 Pilih negeri untuk lihat senarai sekolah ↓ 📈 Laporan Ketersediaan Taska & Tadika Swasta 2026 ↓
...
Jumlah Keseluruhan
...
Prasekolah Swasta
...
Sekolah Antarabangsa
BARU!
...
🧸 Taska Berdaftar JKM
16
Negeri & WP
Senarai Mengikut Negeri
Klik mana-mana negeri untuk mula mencari tadika di kawasan anda
Laporan CariSchool · Oktober 2026

Ketersediaan Taska & Tadika Swasta Mengikut Negeri 2026

Berapa banyak taska dan tadika swasta berdaftar bagi setiap 1,000 kanak-kanak, mengikut negeri. Taska dan prasekolah kerajaan tidak termasuk.

🧸 Taska swasta · kanak-kanak 0–4 tahun

1.37

taska swasta berdaftar bagi setiap 1,000 kanak-kanak berumur 0–4 tahun di seluruh Malaysia: 3,218 taska swasta untuk 2.35 juta kanak-kanak.

0.66

Sarawak mempunyai paling sedikit taska swasta bagi setiap kanak-kanak, diikuti Sabah (0.70) dan Kedah (0.76).

2.9×

Selangor mempunyai hampir 3 kali lebih banyak taska swasta bagi setiap kanak-kanak berbanding Sarawak.

#NegeriTaska swastaKanak-kanak 0–4Per 1,000
1WP Putrajaya4610,7004.30
2Negeri Sembilan17878,1002.28
3WP Labuan188,4002.14
4WP Kuala Lumpur229112,1002.04
5Selangor947500,2001.89
6Melaka12469,4001.79
7Johor409261,2001.57
8Pahang178123,2001.44
9Pulau Pinang152110,2001.38
10Perlis2519,9001.26
11Terengganu132118,8001.11
12Kelantan194174,9001.11
13Perak158152,5001.04
14Kedah130170,4000.76
15Sabah198283,7000.70
16Sarawak100151,8000.66
Malaysia3,2182,345,5001.37

🏫 Tadika swasta · kanak-kanak 4–6 tahun

5.13

tadika swasta berdaftar KPM bagi setiap 1,000 kanak-kanak berumur 4–6 tahun: 7,707 tadika swasta untuk kira-kira 1.5 juta kanak-kanak.

2.15

Sabah mempunyai paling sedikit tadika swasta bagi setiap kanak-kanak, diikuti Terengganu (2.26) dan Labuan (2.28). Johor paling tinggi (8.58).

4.76

Sarawak berada di pertengahan bagi tadika swasta walaupun paling rendah bagi taska swasta, jadi jurang di Sarawak paling ketara bagi kanak-kanak bawah 4 tahun.

#NegeriTadika swastaKanak-kanak 4–6 (anggaran)Per 1,000
1Johor1,512176,3008.58
2Melaka37447,8007.82
3WP Putrajaya668,5007.76
4Pulau Pinang47967,7007.08
5WP Kuala Lumpur48872,4006.74
6Negeri Sembilan37460,1006.22
7Selangor1,838314,6005.84
8Kedah519106,7004.86
9Sarawak46698,0004.76
10Perak487105,9004.60
11Pahang28280,0003.52
12Perlis3711,4003.25
13Kelantan244105,4002.31
14WP Labuan135,7002.28
15Terengganu15166,8002.26
16Sabah377175,6002.15
Malaysia7,7071,502,9005.13

Kebanyakan kanak-kanak berumur 4–6 tahun menghadiri prasekolah kerajaan (kelas prasekolah KPM, KEMAS dan Perpaduan), yang tidak disenaraikan di CariSchool. Angka rendah di sesebuah negeri mungkin bermakna lebih ramai kanak-kanak di prasekolah kerajaan, bukan kekurangan tempat prasekolah.

Yuran bulanan dilaporkan ibu bapa: Lembah Klang

🧸 Taska swasta, median
RM650
Separuh laporan antara RM565 hingga RM865 · 31 laporan
🏫 Tadika swasta, median
RM510
Separuh laporan antara RM410 hingga RM650 · 41 laporan

Bacaan awal daripada laporan ibu bapa, belum disahkan oleh sekolah. Negeri lain belum mempunyai laporan yang mencukupi untuk diterbitkan. Kongsi yuran anak anda untuk membantu melengkapkan data ini.

Kaedah & sumber

  • Bilangan taska: taska swasta aktif berdaftar JKM dalam direktori CariSchool pada 1 Oktober 2026, disusun daripada senarai rasmi JKM. Taska KEMAS dan Perpaduan tidak disenaraikan di CariSchool, manakala taska tempat kerja berdaftar JKM (termasuk di jabatan kerajaan) dikira, jadi angka ini tidak mewakili jumlah keseluruhan taska di sesebuah negeri, terutamanya negeri yang mempunyai banyak taska kerajaan.
  • Bilangan kanak-kanak: anggaran penduduk berumur 0–4 tahun mengikut negeri, Jabatan Perangkaan Malaysia (DOSM) 2023, tahun terkini yang diterbitkan, melalui OpenDOSM.
  • Taska menjaga kanak-kanak bawah 4 tahun. Kumpulan umur 0–4 DOSM digunakan sebagai anggaran terdekat yang tersedia.
  • Bilangan tadika: tadika swasta aktif berdaftar KPM dalam direktori CariSchool pada 1 Oktober 2026, tidak termasuk sekolah antarabangsa. Prasekolah kerajaan (KPM, KEMAS, Perpaduan) tidak disenaraikan.
  • Kanak-kanak berumur 4–6 tahun ialah anggaran: DOSM menerbitkan kumpulan umur 0–4 dan 5–9 sahaja, jadi kami mengambil satu perlima kumpulan 0–4 (umur 4) dan dua perlima kumpulan 5–9 (umur 5 dan 6), dengan andaian bilangan kanak-kanak hampir sama bagi setiap umur.
  • Hanya taska berdaftar dikira. Taska tidak berdaftar dan pengasuh persendirian tidak termasuk.
  • Yuran: laporan ibu bapa melalui Kongsi Yuran, Julai hingga September 2026, RM150 hingga RM1,500 sebulan, tidak termasuk sekolah antarabangsa. Lembah Klang merangkumi Selangor, Kuala Lumpur dan Putrajaya.
Cara memetik: CariSchool (2026), Ketersediaan Taska & Tadika Swasta Mengikut Negeri 2026, carischools.com/statistik.html#laporan
Data ini boleh digunakan semula dengan percuma di bawah lesen CC BY 4.0. Sila nyatakan CariSchool sebagai sumber.

📚 Panduan & Artikel Berguna

Baca artikel kami untuk membantu anda membuat keputusan terbaik untuk si kecil